- 2 D-ring mechanism with 25mm capacity
- Presentation ring binder
- Holds up to 230 sheets
- Made from durable polypropylene
- Clear pockets on front and spine for personalisation
- Size: A4
- Colour: white
- Pack of 10
<
>
Esselte 25mm 2 D-Ring Presentation Binder A4 White (Pack of 10) 49737
You may also like
-
Product Code: HPQ7553XCurrently in stock
-
Product Code: KF27001Temporarily sold out
-
Product Code: KF240016991 Stock Available
-
Product Code: KF00138Temporarily sold out
-
Product Code: GH1402662 Stock Available
-
Product Code: BX06568185 Stock Available
-
Product Code: KF260823255 Stock Available
-
Product Code: BX0662422 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% FSC® Recycled, 90% Recyclable |
| Dimensions | 319x44x260mm |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Material | PVC On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 350g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
This stylish Esselte presentation ring binder contains a 2 D-ring mechanism with a 25mm capacity, which can hold up to 230 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentations, projects and more. Made from durable polypropylene, this pack contains 10 white presentation ring binders.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
