- Size: A4
- Colour: Green
- Pack of 25
- Reinforced manilla suspension files
- Reinforced base for durability
- V shaped base
<
>
Elba Suspension File Vflex Vbtm A4 Green (25 Pack) 100331150
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | A4 |
| Capacity | 15mm |
| Form | V-Base Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Dimensions | 240x330mm |
| Runner Width | 330mm |
| Grammage | 240gsm |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Hamelin |
| Warranty | Lifetime Guarantee |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Suspension File & Accessories |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| Contains Single Use Plastic | Yes |
| Biodegradable | Yes |
| Blue Angel | Yes |
Description
These Elba Ultimate Verticflex suspension files are made from strong 240gsm manilla, reinforced with cotton fibres for maximum resistance and durability. Suitable for filing A4 sized documentation, these suspension files feature a V shaped base and are supplied in a pack of 25 green files.
Alternatives
-
5 Star Suspension File with Tabs and Inserts Manilla 15mm V-base 180gsm A4 Green (Pack of 50) 913241Product Code: FS91324187 Stock Available
