- Label on the go with a rechargeable, handheld printer or customise labels with fonts and graphics on your computer through PC or Mac* connection
- Enjoy this portable label maker’s long-lasting rechargeable battery pack and type text quickly on the computer-style keyboard
- Create high-quality labels for all your organisational needs with font sizes, 7 text styles, 8 boxes plus underline, and 220 symbols and clip art
- Compatible with D1 and IND labels in 6, 9, and 12 mm widths
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well
- Includes: LabelManager 280 Label Printer, D1 Starter Tape Black on White (12 mm x 3 m), Rechargeable Lithium-Ion Battery, USB Cable, Charging Adapter, Quick Start Guide, 1-Year Warranty
11+
<
>
Dymo LabelManager 280 Label Printer S0968960
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 15 mm/sec |
| Autocutter | No |
| Maximum label width | 1.2 cm |
| Supported paper width | 6, 9, 12 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| USB port | Yes |
| PC connected | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Number of symbols | 220 |
| Number of box types | 9 |
| Number of fonts | 6 |
| Tape type | D1 |
| Number of styles | 7 |
| Underline | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Width | 206 mm |
| Depth | 46.5 mm |
| Height | 107.5 mm |
| Weight | 810 g |
| Package width | 256 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 289 mm |
| Package weight | 5.3 kg |
| Cables included | USB |
| Cartridge(s) included | Yes |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Printer |
Sustainability
Description
With a large graphical display, fast-formatting keys and a long-lasting rechargeable battery, the labelmanager 280 is your ticket to fast, uninterrupted labelling. The computer-style keyboard is ideal for typing text quickly, comfortably and easily. Plus, PC or Mac connectivity enables you to customise labels with fonts and graphics of your choosing from your computer. The LabelManager 280 prints Dymo D1 labels in 6 mm, 9 mm and 12 mm widths in a variety of colours - ideal for labelling your files, shelving, equipment and more.
From the Manufacturer
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
