- Up to 100% Extra Life with Power Boost Actives
- Perfect for powering everyday devices
- Leakage protection, superior nylon top closure
- Longevity performance compared to Minimum Average Duration of the latest IEC AA high drain application test
- 0% plastic battery packaging is recyclable
- Unused batteries last up to 10 years in ambient storage
- Results may vary by device or usage pattern
- Pack of 16
- Size: AAA
<
>
Duracell Plus AAA Battery Alkaline 100% Extra Life Power Boost (Pack of 16) 5010829+
You may also like
-
Product Code: KF10508Temporarily sold out
-
Product Code: WX31003Temporarily sold out
-
Product Code: WX0020875 Stock Available
-
Product Code: BA75565Currently in stock
-
Product Code: JAN03091320 Stock Available
-
Product Code: DU17895195 Stock Available
-
Product Code: RK4429776 Stock Available
-
Product Code: AST210731151 Stock Available
-
Product Code: KF7337481 Stock Available
-
Product Code: 4790097 Stock Available
Product Details
General Information
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 16 pc(s) |
| Product colour | Black, Gold |
| Width | 11 mm |
| Depth | 10 mm |
| Height | 48 mm |
| Package weight | 160 g |
Product Information
| Brand | 2-Power |
| Type | Alkaline Batteries |
Description
Economical, general purpose 1.5V AAA alkaline battery with a high energy output that is reliable, with a long shelf life and good low temperature performance. Duracell Plus now has longer life compared to previous Duracell Plus batteries and is ideal for everyday use.
From the Manufacturer
You may also like
-
Product Code: KF10508Temporarily sold out
-
Product Code: WX31003Temporarily sold out
-
Product Code: WX0020875 Stock Available
-
Product Code: BA75565Currently in stock
-
Product Code: JAN03091320 Stock Available
-
Product Code: DU17895195 Stock Available
-
Product Code: RK4429776 Stock Available
-
Product Code: AST210731151 Stock Available
-
Product Code: KF7337481 Stock Available
-
Product Code: 4790097 Stock Available
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
