- The quality of this range is evident through the soft ribbed metallic grey PVC material
- Holds up to 30 pockets (sold separately)
- 4-ring binder mechanism with 40mm capacity
- Created for a wide range of uses such as exhibitions as well as training courses
- Professional table-top easel from Durable
- Supplied with 10 plastic pockets
- Folds up for storage like a ring binder
- Unique removable spine label for the easy identification of all presentations
- Format: A3 landscape
- Dimensions (WxH): 450x360mm
- Colour: Graphite
<
>
Durable DURASTAR Landscape Table Flipchart A3 Graphite Grey 8569/39
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A3 |
| Capacity/Spine Width | 40mm |
| Dimensions | 490x385x47mm |
| Orientation | Landscape |
| Material | Plastic |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Weight | 1560g |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
A range of high-quality and stylish presentation table flipcharts. Created for a wide range of uses such as trade fairs and exhibitions as well as training courses, but also for a personalised presentation to a select group. The quality of this range is evident through the soft ribbed metallic grey PVC material, along with a unique removable spine label for the easy identification of all presentations. All DURASTAR presenters can be stored vertically.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
