- Colour: Black
- Pack of 100
- Size: A4
- Create professional reports, projects, presentations and more
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Spine bar is 6mm thick and suitable for binding up to 60 sheets of paper
<
>
Durable A4 6mm Spine Bar Black (Pack of 100) 2901/01
You may also like
-
Product Code: WX105024509 Stock Available
-
Product Code: WX011163745 Stock Available
-
Product Code: WX01111667 Stock Available
-
Product Code: GL9571250 Stock Available
-
Product Code: KF260424232 Stock Available
-
Product Code: KF011214433 Stock Available
-
Product Code: KF1462161 Stock Available
-
Product Code: BC1000212344 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 144x302x78mm |
| Country of Origin | Germany |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Material | Plastic |
| Spine Width | 6mm Spine |
| Weight | 1.13kg |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Durable Spine Bar, these plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 6mm in thickness meaning it can hold up to 60 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 100 black spine bars.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
