- 54.6cm (21.5") Full HD 1920 x 1080 Edge LED IPS
- 8ms, 16:9, 250cd/m², 1500:1
- USB, VGA, HDMI, DisplayPort
7+
<
>
Dell Pro 22 Plus P2225H 22 inch Monitor IPS Full HD DELL-P2225H
Product Details
General Information
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 8 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | Edge LED |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080p |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Pixel density | 102.44 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 110 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Viewable size, horizontal | 47.6 cm |
| Viewable size, vertical | 26.8 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Office |
| Product colour | Black, Silver |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Silver |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
Product Information
| Brand | Dell |
| Type | Computer Monitors |
Description
Stay productive. Get enhanced visual comfort and seamless connectivity with this 22-inch monitor, certified by TÜV for 4-star eye comfort.
From the Manufacturer
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
