- W380 x H180 x D105mm
- Made from durable clear polystyrene
- Can be combined to create tiered pockets
- For A4 and foolscap literature
- Wall mounting kit supplied - screen hanging bracket not included
- Can be wall-mounted or hung over screens and partitions
<
>
Deflecto Crystal Landscape Literature Holder A4 CPO74YTCRY
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Dimensions | 380x180x105mm |
| Dimensions (WxDxH) | 380x105x180mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Deflecto Ltd |
| Material | Polycarbonate |
| Pocket Size | A4 |
| Material Thickness | 2.5mm |
| Orientation | Landscape |
| Weight | 303g |
| Warranty | 12 Month Warranty |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Mounted |
Key Data
| Contains Single Use Plastic | Yes |
| Recyclable | Yes |
Description
Display and organise your files efficiently with this Deflecto landscape literature file. Sold separately, extra files can be purchased to create a tiered filing system that can be wall-mounted or hung over screens and partitions. Great for attaching to a desk-adjacent wall, the files can be used to keep important documents organised and close at hand. Made from strong polystyrene, the files are larger than the average A4 can therefore can be used to file odd-sized documents.
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
