- For heavy duty use
- Capacity: up to 30 sheets (80gsm)
- Size: A3
- Cutting length: 510mm
- Cutting blades are fully enclosed in plastic housing for safety
- Printed grid for accurate trimming
- Ground circular upper and lower blades are self-sharpening
<
>
Dahle Premium Rotary Trimmer A3 442
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A3 |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Application/Usage | Trimming ~ Mat Board ~ Card Stock ~ Cropping ~ Photography ~ Canvas ~ Art ~ Education ~ Home ~ Office ~ Print ~ Photo Paper |
| Features | Self-sharpening Blade ~ Dual Cylinder Guide Bar ~ Automatic Clamp ~ Sturdy ~ Metal Base ~ Ground Blade ~ Screened Guide ~ Adjustable Alignment Guide |
| Length | 28" |
| Height | 4" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Product Material | Steel ~ Aluminum ~ Plastic |
| Product Name | 442 Premium Rotary Trimmer |
| Width | 15.1" |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Guillotines & Trimmers |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
This Dahle Premium Rotary Trimmer features ground, circular upper and lower blades, which are self-sharpening for smooth, precise cutting. Ideal for heavy duty use, the cutting blades are fully enclosed in a plastic housing for safety. The trimmer also features printed guidelines for accuracy. This A3 trimmer has a cutting length of 510mm and a capacity of up to 30 sheets.
From the Manufacturer
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
