- Resolution: 1200 dpi
- Symmetrical design in standard size, suitable for left and right handed users
- 4 hotkeys (calculator, e-mail, browser, sleep mode)
- Wired mouse with 3 keys and a scroll wheel
- Wired keyboard with durable key inscription
- Optimised for professional use in the office (GS approval)
- 3 blue status LEDs
- Up to 10 million keystrokes
- Plug and Play via USB connection for keyboard and mouse
- Number of Keys: 105+4
<
>
Cherry DC 2000 Business Desktop Wired Keyboard/Mouse Set JD-0800GB-2
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Recommended usage | Office |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Number of hot keys | 4 |
| USB hub | No |
| Purpose | PC/Server |
| Fingerprint reader | No |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, TÜV-Süd/GS |
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power source type | USB |
| Power consumption | 50 mA |
| Mouse included | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination colour | Blue |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 170 x 20 mm |
| Keyboard weight | 530 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 109 x 62 x 37 mm |
| Mouse weight | 90 g |
Product Information
| Brand | CHERRY |
| Type | Keyboards |
Description
The CHERRY DC 2000 is focussed on the core business – office work. With durability, precision and reliability, this wired desktop set is equipped for all tasks in the demanding day-to-day office environment. - Optimised for professional use in the office (GS certification) - Wired mouse with 3 keys and scroll wheel - Symmetrical design in standard size – suitable for left- and right-handed users - Resolution 1,200 dpi - Flat, corded keyboard with abrasion-resistant labelling - 4 hotkeys (calculator, e-mail, browser/sleep mode)
From the Manufacturer
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
