- Size: A4
- 50 sheets
- 70gsm paper
- 1mm, 5mm and 10mm square ruled
- 4-hole punched to fit lever arch files
<
>
Chartwell 1/5/10mm Graph Pad A4 50 Leaf J14B
You may also like
-
Product Code: NWT2921PCurrently in stock
-
Product Code: KF011113380 Stock Available
-
Product Code: KF011121110 Stock Available
-
Product Code: KF01113556 Stock Available
-
Product Code: KF01114381 Stock Available
-
Product Code: KF01115418 Stock Available
-
Product Code: KF21508710 Stock Available
-
Product Code: KF010729424 Stock Available
-
Product Code: BC035041039 Stock Available
-
Product Code: BC100013795 Stock Available
Product Details
General Information
| Size | A4 |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 297x210mm |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recyclable | 100% Recyclable |
| Punched | 4 Holes |
| Pages | 50 Sheets |
| Manufacturer | Clairefontaine |
| Grammage | 70gsm |
| Rulings | 1-5-10mm |
| Weight | 310g |
Product Information
| Brand | Chartwell |
| Type | Graph Paper |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| Biodegradable | Yes |
Description
The high quality Clairefontaine Chartwell A4 Graph Pad is ideal for students and professionals alike. Individually shrink wrapped, this graph pad is printed on 70gsm wove paper for the highest quality. Hole-punch with 4 holes to fit to standard lever arch files. Each pad has 50 sheets and is ruled on one side with a graph in blue on white paper to 1/5/10mm leaving you free to write notes on the reverse. The pages are photographically non-reproducible for the safety of your work.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
