- A3 printer
- Print Speed: 14.5ipm (mono) and 10.4ipm (colour)
- Uses 5 Individual Inks
- Features Wireless and Ethernet Connectivity
- Up to 9600 x 2400 dpi
1+
<
>
Canon PIXMA iX6850 A3+ Wireless Colour Inkjet Printer 8747B008
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Maximum resolution | 9600 x 2400 DPI |
| Borderless printing | Yes |
| Print speed (10x15 cm) | 36 s |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 14.5 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 10.4 ipm |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | Black |
| Number of print cartridges | 5 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Built-in display | No |
| Maximum duty cycle | 12000 pages per month |
| Number of printing colours | 5 |
| Maximum input capacity | 150 sheets |
| Maximum print size | A3+ (330 x 483 mm) |
| Printing sizes | 10 x 15,13 x 18,20 x 25,25 x 30 |
| Borderless printing media sizes | 13x18, 10x15, 25x30, A3, A3+, A4 |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Card reader integrated | No |
| Sound pressure level (printing) | 44 dB |
| Power source | AC |
| Power consumption (printing) | 24 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 584 mm |
| Depth | 310 mm |
| Height | 159 mm |
| Weight | 8.1 kg |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | InkJet |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
Canon PIXMA iX6850 Compact, high-performance A3+ wireless office printer This high performance A3+ office printer offers Wi-Fi and Ethernet connectivity, plus printing from mobile devices. 5 single inks efficiently deliver superior quality business documents and photos. - High-performance, ultra compact A3+ business printer - Easy sharing with wireless and Ethernet connectivity - Superb quality prints and no waste with individually replaceable 5 single inks system - Superfast document printing: A4 ISO ESAT 14.5 ipm mono/10.4 ipm colour - Print more for less with optional XL and XXL inks
From the Manufacturer
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
