- Tested to ISO standards to meet the highest safety requirements
- High yield toner printing up to 2,300 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Expertly designed using the latest colour management technology to deliver perfect print quality every time
- Rigorously tested to ensure flawless reliability and keep breakdowns at bay
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
1+
<
>
Brother TN-248XLC Toner Cartridge High Yield Cyan TN248XLC
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-L3760CDW, HL-L8230CDW, HL-L8240CDW, HL-L3220CW, DCP-L3560CDW, MFC-L8340CDW, MFC-L8390CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2300 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 110 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 389 mm |
| Weight | 375 g |
| Package weight | 792 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Pallet gross weight | 196.2 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| CE Marking | Yes |
Sustainability
Description
Print for longer and help to improve productivity with the Brother TN-248XLC high yield toner. Expertly engineered to guarantee that your prints are delivered fast and in perfect clarity. Genuine supplies like the TN-248XLC provide better value for money in the long run than cheaper alternatives and protect your printers warranty. Print more for less with high yield supplies. Brother consider the environmental impact at every stage of your printers life cycle, reducing waste at landfill. All Brother hardware and toners are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-248XLC toner - worth it every time.
From the Manufacturer
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
