- Prints up to 3,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Genuine Brother black high yield laser toner cartridge, delivering an increased print volume and lower cost per page
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-247BK original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-247BK black toner cartridge is ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs
<
>
Brother TN-247BK Toner Cartridge High Yield Black TN247BK
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | DCP-L3550CDW HL-L3270CDW MFC-L3730CDN MFC-L3750CDW MFC-L3770CDW MFC-L3710CW HL-L3230CDW DCP-L3510CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | TN-247BK |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 104 mm |
| Depth | 157 mm |
| Height | 386 mm |
| Weight | 459 g |
| Package weight | 832 g |
| Package type | Box |
| Print technology | LED printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross height | 17 cm |
| Pallet gross weight | 195.1 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Sustainability
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-247BK high yield Laser toner cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
