- Original Brother inkjet cartridge
- High yield
- Compatible with: MFC-J5910DW, J6510DW, J6710DW, J6910DW
- Colour: Black
- Page yield: up to 2,400
<
>
Brother LC1280XLBK Inkjet Cartridge High Yield Black LC1280XLBK
You may also like
-
Product Code: SS7024463 Stock Available
-
Product Code: BX096859 Stock Available
-
Product Code: BA56236Currently in stock
-
Product Code: KF20018245 Stock Available
-
Product Code: KF010952183 Stock Available
-
Product Code: KF010931765 Stock Available
-
Product Code: BA69402Currently in stock
-
Product Code: BA69401Currently in stock
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J5910DW, MFC-J6510DW, MFC-J6710DW, MFC-J6910DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 2400 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 40 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 120 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 85 x 40 x 120 mm |
| Package weight | 162 g |
| Maximum duty cycle | 2400 pages per month |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 1750 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 312 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
