- Each cartridge prints 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridges
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC123 original ink cartridges protects your printer warranty
<
>
Brother LC123 Inkjet Cartridge CMYK Multipack LC123VALBP
You may also like
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-J6720DW MFC-J6520DW MFC-J6920DW DCP-J152W DCP-J132W MFC-J4710DW MFC-J4610DW MFC-J4410DW MFC-J4510DW DCP-J4110DW MFC-J870DW MFC-J470DW MFC-J650DW DCP-J552DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 600 pages |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 68 mm |
| Depth | 216 mm |
| Height | 178 mm |
| Weight | 185 g |
| Package weight | 281 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 154.7 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Recyclable | Yes |
Sustainability
Description
The expertly designed Brother LC123VALBP Ink Cartridge Multipack, works perfectly alongside a wide range of Brother printers. This replacement cartridge will help to reduce your print outgoings, whilst delivering exceptional results. Whether it’s for the home or small office, you can enjoy richer, sharper colour quality, that won’t fade.
From the Manufacturer
You may also like
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
