Product Details
General Information
| Colour | Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | - MFC-J4510DW |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 68 mm |
| Depth | 123 mm |
| Height | 179 mm |
| Weight | 132 g |
| Package weight | 192 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Products per pallet | 992 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 248 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 31 pc(s) |
| Pallet gross weight | 183.7 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Sustainability
Description
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this LC123RBWBP Rainbow Blister Pack. The pack contains Cyan, Yellow and Magenta cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.
