- Time saving FastFold assembly
- Standard storage box
- Oversized lid will accommodate A4 and foolscap suspension files
- Stackable up to 4 high
- Great for storing ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files
- Dimensions (internal): W333 x D380 x H285mm
- Colour: Grey/White
- Pack of 10
<
>
Bankers Box Storage Box Standard Grey (Pack of 10) 00810-FF
You may also like
-
Product Code: XX083871684 Stock Available
-
Product Code: KF04582Temporarily sold out
-
Product Code: KF006444452 Stock Available
-
Product Code: HPQ7553XCurrently in stock
-
Product Code: KF00138Temporarily sold out
-
Product Code: KF0223227 Stock Available
-
Product Code: GH1402662 Stock Available
-
Product Code: BX0961045 Stock Available
-
Product Code: KF260823255 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | Standard |
| Environment Support | FSC Certified |
| Fastfold | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 335x404x292mm |
| Dimensions | 335x292x404mm |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Type | Storage Boxes |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 590g |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | Storage Box |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| Recyclable | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| FSC | Yes |
Sustainability
Description
This Bankers Box standard storage box features time saving FastFold assembly and oversized lid, which can accommodate A4 and foolscap suspension files, ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files. This pack contains 10 grey storage boxes measuring W333 x D380 x H285mm (internal).
