You may also like
-
Product Code: WX105024509 Stock Available
-
Product Code: SCA1242780 Stock Available
-
Product Code: KF1052348 Stock Available
-
Product Code: KF10636107 Stock Available
-
Product Code: KF106341967 Stock Available
-
Product Code: KF260454110 Stock Available
-
Product Code: KF01130487 Stock Available
-
Product Code: KF260512769 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Labels Per Sheet | 65 per Sheet |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Copiers | Yes |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | Yes |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| Country of Origin | UK |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Size | 38.1x21.2mm |
| Manufacturer | Avery UK |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Weight | 990g |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Small Labels |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Sustainability
Description
These handy Avery Ultragrip multipurpose labels are compatible with most laser and inkjet printers, including multifunctional devices and photocopiers. Designed to be jam free, the labels provide reliable results with sharp prints and excellent adhesion. Ideal for a variety of labelling applications, these white labels measure 38.1 x 21.2mm. This pack contains 100 A4 sheets with 65 labels per sheet (6500 labels in total).
