- Compatible with inkjet printers
- Adhesive labels for lever arch files
- Template software is available online
- BlockOut - Opaque labels to cover previous information
- Jam free for smooth printing
- Dimensions: 200 x 60mm
- Colour: white
- 25 sheets of 4 labels (100 total)
- Pack of 100
<
>
Avery Inkjet L/Arch Filing Labels 4 Per Sheet Wht (Pack of 100) J8171-25
You may also like
-
Product Code: KF010573526 Stock Available
-
Product Code: WX270171349 Stock Available
-
Product Code: WX2604010600 Stock Available
-
Product Code: KF015193628 Stock Available
-
Product Code: KF041146565 Stock Available
-
Product Code: KF260424232 Stock Available
-
Product Code: KF011214433 Stock Available
-
Product Code: JDF66368118 Stock Available
-
Product Code: JDD6636949 Stock Available
-
Product Code: 4790037 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Adhesive Type | Permanent |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Form | 4 per A4 Sheet |
| Label Size | 200x60mm |
| Manufacturer | Avery UK |
| Weight | 0.34kg |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | File Spine Labels |
Sustainability
Description
Avery lever arch filing labels let you re-use old lever arch files or ring binders with new labels. The opaque white material obscures old text and labels, letting you add new information on top. Ideal for use with your inkjet printer to create professional and easy-to-read printed labels. Customise them with online templates available for download, free from the Avery website. This pack contains 100 labels, with 25 sheets and 4 labels per sheet.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
