- Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability
- Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability
- Slotted covers provide added file stability when in use
- Supplied complete with compressor bar
- 70mm spine width
- Size: A4
- Colour: Yellow
<
>
5 Star Premium Lever Arch File A4 70mm Spine Polypropylene Yellow (Pack of 10) 340379
You may also like
-
Product Code: FS34035229 Stock Available
-
Product Code: SR11194161 Stock Available
-
Product Code: HPF6U14AECurrently in stock
-
Product Code: HPF6U13AECurrently in stock
-
Product Code: HPF6U12AECurrently in stock
-
Product Code: HPL0S58AECurrently in stock
-
Product Code: LX2512023 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% Biodegradable |
| File Colour | Yellow |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Material | PP On Board |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Clear ticket holder on spine for easy identification of contents. 70mm spine width. A4. Yellow. Packed 10.
