- Grey cloud effect paper over strengthened board, for a durable file
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Comes with compressor for added security
- Reinforced bottom edge to avoid scuffs and for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelf
<
>
5 Star Lever Arch File A4 70mm Spine (Pack of 10) 297498
You may also like
-
Product Code: KF01523Q94 Stock Available
-
Product Code: KF015232884 Stock Available
-
Product Code: KF015241 Stock Available
-
Product Code: HPCN048AECurrently in stock
-
Product Code: HPCN046AECurrently in stock
-
Product Code: KF260111380 Stock Available
-
Product Code: FS2962044249 Stock Available
-
Product Code: BC101142340 Stock Available
-
Product Code: BC10111814 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | A4 |
| File Colour | Cloudy Grey |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 430g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | Yes |
Description
Lever arch files with a cloud effect paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. A4. Packed 10.
