- Grey cloud effect paper over strengthened board, for a durable file
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Comes with compressor for added security
- Reinforced bottom edge to avoid scuffs and for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelf
<
>
5 Star Lever Arch File A4 50mm Spine (Pack of 10 908277
You may also like
-
Product Code: FS935466229 Stock Available
-
Product Code: FS934754Temporarily sold out
-
Product Code: FS505337Temporarily sold out
-
Product Code: FS2968671 Stock Available
-
Product Code: PP00223398 Stock Available
-
Product Code: ER010021774 Stock Available
-
Product Code: KF26061600 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | A4 |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Cloudy Grey |
| Dimensions | 50x318x290mm |
| Capacity | 350 Sheets |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Mechanism Size | 50mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Spine Width | 50mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | Yes |
Description
Mini lever arch files with a cloud effect paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. Suitable for filing where a lever arch is too big and a ring binder is too small. 50mm spine width. A4. Packed 10.
You may also like
-
Product Code: FS935466229 Stock Available
-
Product Code: FS934754Temporarily sold out
-
Product Code: FS505337Temporarily sold out
-
Product Code: FS2968671 Stock Available
-
Product Code: PP00223398 Stock Available
-
Product Code: ER010021774 Stock Available
-
Product Code: KF26061600 Stock Available
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
