- Removable flags for easy indexing
- Will stick on virtually any surface
- Easy to remove one flag at a time from the dispenser
- Transparent film on half of flag so that you can easily see text underneath
- Easy to write on surface
- Two dispensers of 50 flags on each card, one each of red and blue
<
>
5 Star Index Flags 50 x2 25mm Red/Blue 934198
You may also like
-
Product Code: KF105081604 Stock Available
-
Product Code: FS296115102 Stock Available
-
Product Code: KF03599696 Stock Available
-
Product Code: KF04525152 Stock Available
-
Product Code: KF01350Temporarily sold out
-
Product Code: KF012293024 Stock Available
-
Product Code: KF26037793 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Adhesive Type | Repositionable |
| Dimensions | 120x70x6mm |
| Label size | 25x45mm |
| Manufacturer | Spicers |
| Printed | No |
| Weight | 20g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Flag |
Description
5 Star™ Office Index Flags are positionable film tabs that are ideal for highlighting and indexing important information on your documents. Coming in a handy dispenser, you can easily remove one at a time. The flags have a water based adhesive that will stick to virtually any surface but does not leave any residue, but enable you reposition the flags.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available.
