- Oversized for machine insertion
- PEFC certified
- Gummed
- Wallet Opening
- Trapeze style flaps to aid insertion
- Window Size: 100x40mm
- Window Position: 25mm in, 64mm up
- Biodegradable window film
<
>
5 Star C5 Window Mailing Machine Envelope Gummed 162x238mm White (Pack of 500) 652621
You may also like
-
Product Code: BB584851984 Stock Available
-
Product Code: FS63867172 Stock Available
-
Product Code: HPL0S70AECurrently in stock
-
Product Code: HPN9J73AECurrently in stock
-
Product Code: DB50836841 Stock Available
-
Product Code: FS905076173 Stock Available
-
Product Code: KF011214433 Stock Available
-
Product Code: ES99012858 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Closure | Gummed |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Flap Position | Long Edge |
| Dimensions | 162x238mm |
| Material | Paper |
| Grammage | 80gsm |
| Manufacturer | Spicers |
| Window Position | 25mm in, 64mm up |
| Window Size | 100x40mm |
| With Window | Yes |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Description
With our comprehensive range of office stationery, 5 Star™ has always been your watch word for ‘office essentials’. All of our traditional stationery and business machines fall under the 5 Star™ Office brand. Making it easy to find those everyday products every time! This PEFC™ certified envelope is Oversized for machine insertion. The window film is Biodegradable and its Trapeze style flaps aids insertion. These envelopes have a handy gummed closure for quick and easy fastening. They are wallet opening - meaning that they seal on their longer side.
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
