- Made from paper covered recycled board
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Adhesive label on spine
- Capacity: 250 sheets
- 2 O-Rings
<
>
5 Star 2O-Ring Binder A4 Blue (Pack of 10) 298272
You may also like
-
Product Code: KF26062358 Stock Available
-
Product Code: KF26061462 Stock Available
-
Product Code: KF23010160 Stock Available
-
Product Code: KF20039Temporarily sold out
-
Product Code: KF26034131 Stock Available
-
Product Code: JT50999296 Stock Available
-
Product Code: AC70850171 Stock Available
-
Product Code: FS2962044249 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Dimensions | 250x311x45mm |
| Capacity | 250 Sheets |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Material | Paper On Board |
| Orientation | Portrait |
| Manufacturer | The OT Group |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 247g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Binder |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
5 Star™ Office Ring Binders are made from paper covered board designed to match the corresponding 5 Star™ Office Lever Arch Files. The board is made from recycled material and is strengthened to provide a durable and long lasting binder. The binders have a spine label for easy identification whilst on the shelf. Accredited FSC certification
Alternatives
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
